Amazones diena 2020 "Saliņās"

10. jūnijā Ilūkstes novada Saliņās notika Amazones diena, kurā lauksaimniekiem bija iespēja iepazīties ar Amazones tehniku – miglotājiem un minerālmēslu izkliedētājiem – gan darbā uz lauka, gan atkārtojot zināšanas par to pareizu un efektīvu lietošanu. Tāpat klātienē varēja apskatīt Amazones piedāvāto efektīvo Steyr traktoru.

TEKSTS: Elīna ŠMITE "Saimnieks".

Kāpēc mēs izvēlamies Amazone tehniku?
LPKS Sēlijas āres un savās saimniecībās vairākus Amazone miglotājus un minerālmēslu izkliedētājus ar gandarījumu lieto tēvs un dēls – Vitolds un Pāvils Kvederi. Kāpēc izvēle kritusi par labu tieši šim zīmolam – to sarunā atklāj Pāvils Kveders, savukārt mašīnu tehniskos parametrus skaidro Jānis Vītols, Amazone pārdošanas vadītājs.

Pāvils Kveders: – Gan kooperatīvā, gan mūsu saimniecībās kopējā sējplatība ir ap 2000 ha, kas ir gana daudz un prasa jaudīgu, kvalitatīvu tehniku. Pašlaik mums kopā ir trīs miglotāji un trīs minerālmēslu kliedētāji no Amazone.

Kad izvēlējāmies iespējamo tehniku, pētīju, ar ko strādā pārējās saimniecības, ievācu atsauksmes un sapratu, ka par Amazoni vispār nekas slikts nav dzirdams. Tā nu izvēle sanāca gluži vienkārša. Kad iegādājāmies pirmo miglotāju, bijām ļoti apmierināti, apstrādājām lielas platības un nekādu nopietnu problēmu neradās. Tad iegādājāmies otru – jau jaunās paaudzes smidzinātāju UX4201 Super.

Jānis Vītols: – Tas ir jaunās paaudzes pirmās sērijas velkamais miglotājs, kurā ir daudzas patiešām jaunas un modernas iespējas. Viena no galvenajām atšķirībām, salīdzinot ar iepriekšējiem modeļiem, ir aktīvā ātrgaitas spārnu vadība, kas var veiklāk reaģēt uz lauku konfigurācijām. Tāpat mūsdienu prasībām ir piemērotas visas šķidrumu cirkulācijas sistēmas.

Pāvils Kveders: – Iepriekš mums bija cita zīmola smidzinātājs, kas sezonas laikā radīja diezgan daudz problēmu. Taču mums ir jāstrādā tad, kad esam ieplānojuši un ir labvēlīgi laikapstākļi, kas dažkārt taču mēdz mainīties ik pa stundām! Tieši tāpēc Amazones kvalitāte mūs pilnībā apmierina. Ja nepieciešams kādi servisa pakalpojumi, pagaidām visu esam risinājuši telefoniski, jo, piemēram, videozvans mehāniķim var ātri ieviest skaidrību par risinājumu. Katrā ziņā ar visiem darbiem tiek galā pats tehnikas operators, man pat īsti nav jāiesaistās. Mums ir salīdzinoši jauns un ļoti labs kolektīvs, kas ātri apgūst jauno tehniku. Man tas ļoti atvieglo ikdienu. Arī pats regulāri braucu ar tehniku.

Jānis Vītols: – Var teikt, ka smidzinātāja iespējamais aprīkojums veido teju pusi no paša smidzinātāja vērtības, tāpēc divas vienādas mašīnas ir grūti atrast. Katram saimniekam ir savas zināšanas, pieredze un arī prasības. Lai apspriestu iespējamo smidzinātāju modeli un aprīkojumu, mēs praktiski vienmēr braucam uz vietas, lai
izrunātu visu iespējamo – tehnoloģijas, kāds traktors tiek lietots, kādos ātrumos brauc. Tas viss ir jāsaliek kopā, lai varam izveidot optimālo piedāvājumu konkrētajai
saimniecībai. Smidzinātājus mēs noteikti nevaram iepirkt kā standarta modeļus noliktavā, lai pēc tam tiem gaidītu īpašniekus.

Pāvils Kveders: – Izvēloties jauno smidzinātāja modeli, tika ņemts vērā arī lauku reljefs, jo mums te ir samērā kalnains, tāpēc nepieciešams virsmu precīzi nokopēt. Kad tēva saimniecībā iegādājāmies pirmo miglotāju, tika piedāvāts īpašs aprīkojums – atsevišķo spārnu kopēšana, riteņu stūrēšana, taču mēs atteicāmies ekonomisku apsvērumu dēļ. Taču, kad pastrādājām, sapratu, ka šīs funkcijas ir nepieciešamas un tāpēc tās jaunajam modelim arī izvēlējāmies. Kad notestējām te uz vietas mašīnu demo versijas, uzreiz sapratām, ka darbs veicas raitāk.

Jauno smidzinātāju iegādājos caur LAD administrēto modernizācijas projektu, pievienojot arī precīzās tehnoloģijas, iegūstot 60 % atbalstu. Tas arī ļāva izvēlēties tieši tādu modeli ar visu papildaprīkojumu, kā bijām noskatījuši. Šobrīd miglotāju jaudas mums ir ar rezervi, vairs jaunu tehniku neplānojam pirkt.

Jānis Vītols: – Miglošana ir viena no graudkopības galvenajām funkcijām, tāpēc šai mašīnai ir jābūt kvalitatīvai un jaudīgai, lai netiktu bremzēti ieplānotie darbi un neciestu augi. Pie ekonomiskā izdevīguma jāņem vērā tas, cik ilgu laiku tehnika tiek lietota – jo vairāk gadu, jo vairāk ieguldījums tehnikā atmaksājas. Ja iegulda tehnoloģijā, kas it kā šķiet lētāka, bet pēc 2–3 gadiem jau jāmeklē cita, tad tas noteikti nav ekonomiski izdevīgi.

Pāvils Kveders: – Citi kolēģi – zemnieki savukārt tagad interesējas pie manis, kā man patīk Amazones tehnika, vai varu to ieteikt. Parasti tad jau var redzēt, ka ar gadiem apkārtnē parādās arvien vairāk tā pā zīmola tehnikas. Vēl mums ir minerālmēslu kliedētāji no Amazones. Vienu iegādājāmies kopā ar miglotāju atbalsta programmā, otrs tika iegādāts pērn un trešais vēl pirms diviem gadiem, kad bija jānomaina vecais kliedētājs. Kad ieraudzīju Amazones kliedētāja precizitāti – izsēja sakrita teju līdz kilogramam, sapratu, ka jāmaina visas mašīnas. Tā ir arī iespēja ietaupīt minerālmēslus, jo tos var izkliedēt ļoti precīzi.

Jānis Vītols: – Saimnieki izvēlējās kliedētāju ZA-TS 3200, ko var uzskatīt par mūsdienīgāko tehniku šajā jomā. Ir iespēja strādāt ar 128 sekciju daļām, bezpakāpju platuma daļu atslēgšanu, ir ļoti precīza svēršanas tehnika. Tāpat var strādāt ar lauka kartēm, mainīgām minerālmēslu devām, tīrvielām. Mašīnas iespējas ir ļoti
plašas, saimniekam ir variēšanas iespējas. Protams, kliedētājam ir svarīgs tilpums un iespējamais aprīkojums, arī te ir plašas izvēles iespējas, un saimniekam jāizvēlas tas, kas visprecīzāk atbilst viņa vajadzībām, komplektējot individuāli. 

Minerālmēsli veido lielu izdevumu daļa saimniecībā, tāpēc maksimāla precizitāte, īpaši uz lielu hektāru daudzumu, ir būtiska.

  • Slider
  • Slider
  • Slider
  • Slider
  • Slider
  • Slider
  • Slider
  • Slider
  • Slider
  • Slider

1 / 10